من مفتخرم تا شما رو به برگزاری جشنواره ی بین المللی حفاظت از لایه ی ازن در روز 16 سپتامبر 2013 دعوت کنم؛ روزی که قطعنامه توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1994 به تصویب رسید.
شعار جشنواره امسال "یک اتمسفر سالم، آینده ای که ما می خواهیم" است.
پروتکل مونترال به عنوان نخستین نمونه از همکاری های بین المللی موفق به جهت حفاظت جهانی مورد ستایش قرار گرفته است. پروتکل مونترال علاوه بر حفاظت از لایه ازن، به حفاظت از اقلیم جهانی نیز کمک کرده است. به واسطه ی این پروتکل، تعهد سیاسی همه ی دولت ها و حکومت های دنیا نقطه ی عطفی گردید تا با ایجاد اعتماد بین طرفین متعهد، اعتماد به نفسی برای مقابله با چالش های بیشتر در سال های آینده به وجود آید.
در این فرصت به وجود آمده، دبیرخانه جشنواره خوشحال خواهد شد تا با دریافت اطلاعات دولت ها، بتواند برای جشنواره ی روز بین المللی ازن در کشور شما برنامه ریزی نماید.
لطفا پس از برگزاری جشنواره، نمونه هایی از فعالیت های خود از قبیل انتشارات، هنرهای تجسمی، عکس و یا پوشش خبری رسانه ای را به دبیرخانه ی جشنواره ارسال نمایید.این فعالیت ها در وب سایت ما (http://ozone.unep.org) به صورت گسترده انتشار خواهد یافت.
ترجمه: نگار سلجوقی بادلو
منبع: پورتال اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 15:5 | لینک  | 

 

  روش های صحیح کار در صنعت تبرید

 http://ar.scribd.com/doc/134464306/giz-good-practice

  عوامل پف دهنده فوم سازگار با محیط زیست(جایگزین های هیدرو کلروفلوروکربن ها)

http://envrc.mui.ac.ir/images/stories/pdf/giz%20foam%20-%20ebook%20version.pdf

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:59 | لینک  | 

یکی از فعالیت های کشور در راستای عمل به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی برای حفاظت از لایه اوزن، کاهش تدریجی و حذف کامل کلروفلوروکربن ها بوده است. بر اساس برنامه زمانبندی پروتکل مونترال، کشور های مشمول ماده 5 این پروتکل - یعنی کشور هائی که مصرف سرانه مواد پیوست الف پروتکل شامل کلرو فلورو کربن ها کمتر از  3/0 کیلوگرم می باشد -  می بایست در قالب برنامه مشخصی مصرف و تولید این مواد را از سال 1999 تا ابتدای سال 2010 میلادی به تدریج کاهش و در نهایت به صفر می رساندند . که کشور جمهوری اسلامی ایران موفق به دستیابی به تعهدات خود در قبال پروتکل گردیده است. این مواد بطور گسترده ای در بخش صنعت کشور در تولید سیستم ها و محصولات سرمایشی و اسفنج و در بخش خدماتی در واحد های تعمیرگاهی یخچال و فریزر و نیز تعمیرگاه های کولر خودرو مورد استفاده قرار می گرفته اند. با اجرای برنامه های مختلف در بخش های مختلف تولیدی و خدماتی تا سال 2010 میلادی 100 درصد از کلروفلوروکربن ها از چرخه تولید و مصرف این مواد حذف گردیده اند.

علاوه بر بخش های اقتصادی فوق، کلروفلوروکربن ها در صنعت داروسازی بعنوان عامل افشاننده و سوسپانسیون برای تولید افشانه های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. کارخانه سینا دارو بعنوان عمده ترین تولید و عرضه کننده افشانه های تنفسی از کلروفلوروکربن های 11 و 12 در تولید این محصولات استفاده می نمودند. این کارخانه با متوسط تولید سالانه 4 تا 5/4 میلیون کپسول افشانه تنفسی نقش    عمده ای در تامین نیاز داروئی کشور به این محصول حیاتی برای بیماران تنفسی و مبتلا به آسم داشته است. برای تولید چنین حجمی از افشانه تنفسی سالانه حدود 80 تا 90 تن کلروفلوروکربن تا سال 2010 میلادی مورد نیاز بوده و به مصرف رسیده  است. کلروفلوروکربن مورد استفاده در تولید افشانه های داروئی نوع خاصی از این ترکیبات با خلوص بالا  هستند.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:47 | لینک  | 

دفترحفاظت لایه ازون از ۱۴ لغایت ۱۶ شهریورماه ( ۵-۷ سپتامبر ۲۰۱۱) اقدام به برگزاری همایش های زیر می نماید:

- همایش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در جایگزینی و تولید افشانه های تنفسی غیرفریونی با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی - شرکت لابراتورهای سینادارو- برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد - ۱۴ شهریور - سالن همایش های بین المللی

- همایش " آغاز اجرای طرح حذف هیدروکلروفلوروکربن ها در ایران" و چهارمین کارگاه مشورتی و اطلاع رسانی برنامه HPMP با همکاری آژانس های اجرائی UNDP-UNIDO-UNEP-GIZ شهریور- سالن سرو

- برگزاری مراسم بیست و چهارمین سالگرد پروتکل مونترال و روزجهانی ازون- ۱۶ شهریور- سالن سرو

نشست اول در راستای اجرای استراتژی کشور مصوب پنجاه و دومین نشست کمیته اجرائی صندوق چندجانبه پروتکل مونترال در جهت حذف مصرف فریون ها در تولید افشانه های تنفسی در صنعت دارویی کشور و نهداینه سازی کاربرد محصولات جایگزین غیرفریونی برگزار می گردد.

نشست دوم در چهارچوب تصویب طرح مدیریت حذف هیدروفلوروکربن ها در شصت و سومین کمیته اجرائی پروتکل مونترال و به منظور آغاز رسمی اجرای فعالیت های مرتبط با این طرح و اطلاع رسانی های لازم برگزار می گردد.

نشست سوم در چهارچوب مصوبه مورخ ۱۹۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص " روزجهانی حفاظت از لایه ازون" برگزار می شود.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:55 | لینک  | 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، لایحه " اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد موادکاهنده لایه ازون " مصوب یازدهمین اجلاس اعضاء پکن (29نوامبر تا 3 دسامبر 1999) که بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب هیئت وزیران رسیده است از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارائه شد.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: نظر به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون وین در خصوص حفاظت از لایه ازون و پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازون و تصویب اصلاحیه های کپنهاگ ، لندن ، مونترال و با توجه به آثار مثبت اصلاحیه پکن مورخ 1999 در تحکیم الزامات حفاظت از لایه ازون و کاهش مواد کاهنده آن توسط یکصد و بیست و شش کشور عضوکنوانسیون وین ، این لایحه برای طی مراحل قانونی تقدیم می شود.

بر اساس ماده واحده این لایحه ، اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازون مصوب یازدهمین اجلاس اعضا در پکن مشتمل بر 3 بند تصویب و اجازه تودیع اسناد آن داده می شود.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:44 | لینک  |